Pojem aluminóza je, jak název napovídá, označení pro onemocnění, které je odvozeno z latinského výrazu pro hliník (aluminium). V dnešní době se již aluminóza prakticky nevyskytuje, v oblastech s těžkým průmyslem ve 20.století bylo nicméně častější.

 

Příčiny: Příčinou vzniku aluminózy je dlouhodobé vystavení prachu, který obsahují vysoké koncentrace hliníku. Dojít k tomu může v některých průmyslových odvětvích, jako je zpracování bauxitu a výroba výbušnin.

 

Projevy: Aluminóza postihuje zejména plíce. Krátkodobější příznaky jsou méně nápadné a mohlo zahrnovat dráždivý kašel. U nemocných se při trvajícím kontaktu s hliníkem postupně může rozvíjet plicní fibróza (vazivovatění plicní tkáně), u které začne dominovat únava, dušnost a nevýkonnost.

 

Diagnostika: Diagnóza závisí na klinických příznacích a zjištění pracovní anamnézy. Změny plicní tkáně jsou dobře viditelné na CT vyšetření (ideálně tzv. HRCT – high resolution CT).

 

Léčba: Terapie podobných stavů bývá dosti svízelná a základem je co nejrychleji ukončit expozici vyvolávajícímu faktoru, v tomto případě hliníkovému prachu. Již jednou vzniklé vazivové změny plicní tkáně jsou prakticky nevratné. Při silné dušnosti může být nutná domácí kyslíková terapie.

 

Zdroje

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů