Aldea patří mezi léky užívané u některých hematologických nemocí a její účinnou složkou je sloučenina anagrelid.

 

Princip: Anagrelid působí na kostní dřeň, přesněji řečeno na buňky známé jako megakaryocyty, z nichž se vytváří krevní destičky. Anagrelid zpomaluje zrání megakaryocytů a zmenšuje jejich velikost. Důsledkem je snížená tvorba krevních destiček.

 

Využití: Aldea se využívá v léčbě onemocnění známého jako esenciální trombocytémie ke snížení počtu krevních destiček. Nebývá lékem první volby a spíše se podává v situaci, kdy ostatní léky nemají dostatečný efekt.

 

Podávání: Aldea se vyrábí v podobě tobolek o síle 0,5 miligramu a běžná úvodní dávka pro dospělého je 1 tobolka denně. Tato dávka se postupně navyšuje, celková denní dávka by nicméně neměla překročit 5 miligramů. Lék smí být pochopitelně užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, obvykle jde o zkušeného hematologa.

 

Nevýhody: Aldea může vyvolat řadu nežádoucích účinků. Popisovány byly trávicí obtíže, sucho v ústech, bolesti hlavy, bolesti svalů, otoky, motání hlavy, nežádoucí změny v krevním obraze, některé poruchy srdečního rytmu a další.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů