Acygal je lék využívaný zejména proti bolesti a patří mezi nesteroidní antirevmatické léky. Jeho účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová .

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová tlumí funkci enzymu cyklooxygenáza. V malých dávkách narušuje schopnost krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti.

 

Využití: Acygal se užívá zejména v terapii bolesti, která má nižší až střední intenzitu. Typickým příkladem jsou ortopedické bolesti (záněty šlach a kloubů, bolesti zad, akutní záchvaty dny, revmatické nemoci, stavy po úrazech apod.), bolesti hlavy, migrény, bolestivá menstruace a bolesti zubů.

 

Podávání: Acygal se vyrábí v podobě tablet o síle 500 miligramů a běžnou dávkou pro dospělého člověka jsou 3-4 tablety denně.

 

Nevýhody: Acygal může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko zánětů žaludku, žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. Po podání preparátu nelze vyloučit ani alergické reakce. Léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů