Zubní kaz, jeho příznaky a komplikace jsou jedny z nejčastějších důvodů návštěvy v zubního lékaře. V tomto textu si jednoduše probereme příčiny, projevy, diagnostiku a léčbu této nemoci.

Příčiny

O zubním kazu bychom měli uvažovat jako o infekční chorobě, kdy je zub napaden bakteriemi žijícími v dutině ústní. Tyto bakterie narušují ochrannou sklovinu a mohou proniknout do živé dřeně, kde je jsou přítomny nervy a cévy. Bakterie pro svůj metabolizmus využívají cukr z potravy a sladkosti proto zvyšují riziko vzniku zubního kazu. Další rizikové faktory jsem detailněji zpracoval v textu o zvýšené kazivosti zubů, zde jen krátce uvedu, že může jít například o nedostatečnou hygienu dutiny ústní, nedostatečnou tvorbu slin a refluxní nemoc.

 

Projevy

Zpočátku se zubní kaz nijak neprojevuje, ale je viditelný jako narušení celistvosti skloviny. Obtíže způsobují až pokročilé zubní kazy, kdy zánět proniká do dřeně. V takovém případě se objevuje nepříjemná bolest zubu, někdy je přítomen i otok tváře. Četné zubní kazy mohou způsobit zápach z úst.

 

Komplikace

Zub postižený kazem má sníženou odolnost a při žvýkání potravy je vyšší riziko zlomení zubu s odlomením jeho menší, či větší části. Neléčený zubní kaz může zub zcela zničit, případně se může objevit absces (horečka, silná bolest) nebo nebezpečná flegmóna krku. V případě průniku bakterií ze zubů do krve může vzniknout infekční endokarditida nebo otrava krve (to je však již velmi vzácná komplikace zubního kazu).
 
 
Prevence
Základní prevencí zubního kazu je pravidelné čištění zubů zubním kartáčkem včetně používání mezizubního kartáčku a vhodná dietní opatření s omezením sladkostí. Doporučují se i žvýkačky bez cukru, protože žvýkání vede k tvorbě slin, které před zubním kazem chrání. Pravidelné zubní kontroly jsou důležité, protože umožní včasnou detekci počínajícího kazu a umožňují jeho rychlé vyřešení.

 

Diagnostika

Zubní kaz bývá diagnostikován zubním lékařem při pohledu do dutiny ústní za pomoci zrcátka a dalších nástrojů. K detekci zubních kazů lze využít i rentgen.

 

Léčba

Nelepší a nejrozšířenější formou léčby je vyvrtání kazu pomocí zubní vrtačky a následně zakrytí vzniklého otvoru pomocí plomby (amalgámové, cementové, pryskyřicové, apod.).


Zdroje
https://crest.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů