Zovirax Duo je kombinovaný preparát, který patří mezi antivitorika, velmi dobře účinkuje proti herpesvirům. Jeho účinnou látkou je sloučenina aciklovir (také často označován jako acyklovir) a hydrokortison.

 

Princip: Aciklovir se dostává od buněk těla napadených virem a v nich začne blokovat tvorbu virové DNA, čímž pomáhá zastavit šíření virové infekce. Nejsilnější účinek je proti herpesvirům, ale slabší účinek může být i proti EBV a CMV viru. Hydrokortison patří mezi kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé.

 

Využití: Zovirax Duo podáváme u klasického oparu postihujícího ret a přilehlou kůži. Čím je preparát nasazen dříve, tím je účinek lepší.

 

Podávání: Zovirax Duo se vyrábí v podobě kožní masti k lokálnímu použití. U dospělých lidí se mast nanáší 5-6x denně na ložisko oparu a jeho okolí. Lék smí být užíván jen dle doporučení předepisujícího lékaře.

 

Nevýhody: Zovirax Duo nezpůsobuje díky lokální aplikaci žádné závažné vedlejší účinky. Vyloučit nicméně nelze vznik projevů kožní přecitlivělosti se zarudnutím a svěděním kůže. Podobné projevy může mít i místní alergická reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů