Zieveho syndrom je stav, který je spojen s alkoholizmem. Na interních odděleních se s ním lékař setkává u hospitalizovaných chronických alkoholiků relativně často.

 

Příčiny: Podstatou stavu je uvolňování tuku z jater a odbourávání červených krvinek jako důsledek nadměrné konzumace alkoholu.

 

Projevy: U pacienta nacházíme zvýšené množství tuků v krvi a chudokrevnost na podkladě rozpadu červených krvinek (tzv. hemolytická anemie). Typická je i žloutenka (z části jako důsledek narušené funkce jater a z části jako důsledek uvolnění bilirubinu z rozpadlých červených krvinek). Kromě toho v různé míře najdeme obraz postižení jater alkoholem v podobě zvýšených jaterních testů. U Zieveho syndromu bývají přítomny i bolesti břicha a nechutenství.

 

Diagnostika: K diagnóze je třeba získat informace o alkoholismu dotyčného a pak odebrat krev, kde najdeme výše zmíněné abnormality.

 

Léčba: Základem je zabránit dalšímu přísunu alkoholu, zajistit pacientovi dostatečnou výživu, zavodnit ho a podávat vitaminy (které alkoholikovi obvykle chybějí). Už po krátké době dochází k úpravě stavu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů