Ziagen patří mezi antivirové preparáty (přesněji antiretrovirové) využívané v léčbě HIV a jeho účinnou složkou je sloučenina abakavir (abacavir).

 

Princip: Abakavir v buňkách napadených virem zablokuje virový enzym známý jako reverzní transkriptáza, což naruší schopnost viru tvořit svou DNA a množit se.

 

Využití: Ziagen se používá v terapii některých forem HIV infekce. Obvykle se nepodává samostatně, ale spíše v kombinaci s jinými antiretrovirovými preparáty. Léčbu provádí pouze specializovaná centra.

 

Podávání: Ziagen se vyrábí v podobě tablet o síle 300 miligramů a v podobě roztoku, který se pije (perorální roztok). Běžná dávka pro dospělého člověka je 300 miligramů léku 2x denně. Užívat lék bez doporučení zkušeného lékaře je zakázáno. Doba léčby má být co nejkratší.

 

Nevýhody: Ziagen může způsobit řadu vedlejších účinků. Poměrně často se objevují trávicí obtíže, zvýšená teplota, změny nálad, bolesti hlavy, bolesti svalů, alergické reakce, zvýšení jaterních testů, zhoršení ledvinných funkcí a mnohé další. Určité procento lidí má geneticky danou zvýšenou citlivost k abakaviru (hypersenzitivitu) a u nich mohou být nežádoucí účinky velice silné a někdy až život ohrožující.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů