Zarzio je speciální lék, který je využíván zejména v onkologii a hematologii . Účinnou složkou preparátu je sloučenina filgrastim.

Princip: Filgrastim je synteticky vyráběný (pomocí technologie rekombinantní DNA) faktor stimulující kolonie granulocytů. To znamená, že tato sloučenina stimuluje některé typy bílých krvinek (granulocyty) k množení a způsobuje zvýšení jejich počtů.

 
Využití: Preparát Zarzio je podáván některým pacientům, kteří mají těžší nedostatek bílých krvinek. Obvykle jde o důsledek podávání různých léků tlumících krvetvorbu (typicky chemoterapeutika používaná v léčbě nádorových onemocnění). Zcela speciální indikací podání léku je nebezpečná febrilní neutropenie. Lék zvýší počet bílých krvinek a tím i obranyschopnost organizmu proti infekci.


Podávání: Zarzio nesmí být v žádném případě podáváno bez doporučení hematologa, či onkologa. Lék se vyrábí v podobě roztoku, který je možno podat 1x denně v podobě podkožní injekce, nebo nitrožilní infuze. Během léčby se monitoruje krevní obraz a při zvýšení počtu bílých krvinek se terapie ukončuje.


Nevýhody: Zarzio může způsobit trávicí obtíže, únavu, bolestivé zvětšení sleziny, bolesti hlavy, vykašlávání krve, alergické reakce, bolesti svalů, vznik aftů v dutině ústní, záněty dásní a další.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů