Zánět rohovky neboli odborně keratitida je nepříjemné onemocnění spojené s bolestí a poruchami zraku. Rohovka je přední vrstva oka, která umožňuje průchod světla a zároveň chrání hlubší struktury oka před poškozením.
 
Příčiny
Příčinou může být infekční zánět – bakteriální, virový (například oční forma pásového oparu) a méně často i plísňový. Bakteriální záněty jsou nejčastější a typicky souvisí s kontaktními čočkami a jejich nesprávným používáním. Z neinfekčních příčin může vzniknout zánět rohovky při jejím osychání. K tomu může dojít při snížené tvorbě slz (např. sicca syndrom u Sjögrenova syndromu) nebo při nedovírání oka (např. ochrnutí lícního nervu). Zcela specifickou formou zánětu rohovky je trachom, což je komplikace infekce chlamydií trachomatis. Infekční zánět nepostihuje přímo rohovku, ale oční víčko, způsobí otočení víčka a mechanické dráždění rohovky řasami.
 
 
Projevy
Zánět rohovky vede k zarudnutí oka a k jeho bolestivosti. Bolest oka bývá ostrá a nepříjemná, člověku se může zdát, že má v oku cizí těleso a drážděné oko nadměrně slzí. Vzhledem k faktu, že zdravá rohovka je nutná k průchodu světelného záření do oka, vede zánět rohovky ke zhoršení zraku ve smyslu snížené zrakové ostrosti. Chronicky probíhající zánět již nezpůsobuje tak silné obtíže, ale může vést k poškození rohovky s trvalým narušením zraku a  někdy i rozvojem slepoty (typickým příkladem je trachom). 
 
 
Diagnostika
Diagnóza je stanovena na základě viditelného klinického nálezu a následného očního vyšetření.
 
 
Léčba
Záleží na příčině zánětu rohovky. Na infekční záněty jsou k dispozici léky v podobě očních kapek, zejména antibiotika a antivirotika. Při vysychání oka jsou nutné zvlhčující oční roztoky.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů