Žaludeční balónek je jednou z možností léčby obezity. Funguje na podobném principu jako např. žaludeční bandáž – zmenšením objemu žaludku snižuje chuť k jídlu a tím umožňuje ztrátu hmotnosti. Na rozdíl od bandáže se však nejedná o metodu operační ani trvalou.

 

Princip: Zákrok provádí gastroenterolog. Začíná se klasickou gastroskopií, kdy se hadicí přístroje s kamerou lékař přes dutinu ústní a jícen dostane do žaludku. Pak stejnou cestou zasune až do žaludku splasklý balónek. Tento balónek se pak v žaludku naplní (obvykle modře) zabarveným roztokem.

Balónek zmenší objem žaludku, tlačí na žaludeční stěny a tím snižuje chuť na jídlo. V prvních dnech po zavedení to může být pro pacienta docela nepříjemné a po příjmu potravy se může objevit i zvracení. Pak si člověk zvykne a začne hubnout – ztráta na váze se udává v desítkách kilogramů. Po určité době (cca 6 měsíců) se balónek musí vypustit a endoskopickým přístrojem opět odstranit. V opačném případě by se vlivem žaludeční kyseliny narušila jeho stěna a praskl by. Modře zabarvený roztok není v balónku jen tak pro nic za nic. Pokud balónek neplánovaně praskne, vstřebá se modrý roztok sliznicí trávicího traktu do krve a tudy do ledvin a do moči – pacient začne močit barevnou moč.

 

Zaludecni balonek - schema

Balónek v žaludku

 

Příprava: Před zákrokem by měl být pacient nalačno, příprava je v podstatě shodná s gastroskopií.

 

Nevýhody: Dlouhodobý efekt metody je sporný. Za ideálních okolností by si měl pacient během doby funkce balónku navyknout na nový životní styl, naučit se jíst malé porce a začít se více hýbat. Po odstranění balónku by si měl tyto nové návyky udržet. V praxi se to ne vždy povede a je riziko, že po vyjmutí balónku pacient postupně nabere svou váhu zpátky. Ať tak nebo tak, změna životního stylu a stravování je pro správný efekt prostě nezbytná. Balónek není hrazen zdravotními pojišťovnami, pacient si ho musí zaplatit sám. Celková cena balónku i jeho zavedení se (pokud se nepletu) pohybuje okolo 20,000 Kč.

 

Výhody: Zavedení balónku je bezbolestné a nejedná se o operační zákrok. Ačkoliv efekt z dlouhodobého hlediska je řekněme sporný, z krátkodobého hlediska je neoddiskutovatelný. Vezměme si těžce obézního pacienta, který výhledově potřebuje určitý chirurgický zákrok (nebo invazivní vyšetření). Obezita ho ohrožuje, ale díky balónku do několika měsíců zhubne, stane se schopným operace, balónek se odstraní a chirurgický zákrok krátce poté provede.


Zdroje
https://thehealthclinic.eu
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů