Xeomin je přípravek užívaný u některých svalových poruch a jeho účinnou složkou je sloučenina botulotoxin.

 

Princip: Botulotoxin je toxická sloučenina produkovaná bakteriemi ze skupiny clostridium botulinum. Botulotoxin blokuje na nervosvalové ploténce uvolňování acetylcholinu a tím způsobuje ochabnutí (až ochrnutí) svalů. Otrava botulotoxinem je smrtelně nebezpečná.

 

Využití: Xeomin se používá tehdy, kdy potřebujeme uvolnit některé příliš silně stažené svaly. Může jít o křeče svalů očního víčka (tzv. blefarospazmus), zatuhlé svaly po mozkových příhodách a zatuhlé svaly způsobující bolesti páteře.

 

Podávání: Xeomin se vyrábí v podobě prášku, který se rozpustí za vzniku injekčního roztoku.  Roztok se aplikuje lokálně do postižených svalů, dávku stanovuje lékař. Efekt po aplikaci bývá dlouhodobý a může trvat déle než 3 měsíce. Ke zjištění přesné lokalizace cílových svalů může být nutné aplikovat přípravek pod současnou EMG kontrolou. Aplikace léku bez doporučení lékaře je zakázána.

 

Nevýhody: Xeomin v místě aplikace může způsobit dočasné poruchy hybnosti a někdy může efekt postihnout i vzdálenější svaly (svalová slabost, poruchy polykání apod.). Při aplikaci do očního víčka se může objevit rozmazané a dvojité vidění.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů