Xados je moderní lék, který se řadí do skupiny antihistaminik, což jsou jedny z léků proti alergii. Účinnou složkou léku je sloučenina bilastin.

 

Princip: Bilastin je látka, která v organizmu dokáže blokovat účinek látky známé jako histamin. Histamin je mimo jiné velmi důležitý pro průběh alergických reakcí a jeho vyřazení proto působí protialergicky.

 

 

Využití: Xados se obvykle užívá nárazově při slabších alergických reakcích, jako jsou alergická rýma, alergický zánět spojivek a kopřivka. U silných reakcí, jako je například anafylaktický šok, není preparát prakticky vůbec účinný, ale pokud není nic jiného po ruce, je určitě lepší než nic.

 

 

Podávání: Xados se vyrábí ve formě tablet o síle 20 miligramů a při alergické reakci se většinou užívá jedna tableta denně. Pokud je Xados užit preventivně, je to ideálně ráno a nalačno.

 

 

Nevýhody: Xados má méně nežádoucích účinků než ostatní antihistaminika, která mohou nepříznivě ovlivnit pozornost a působit celkový útlum, bolesti hlavy a ospalost.  Xados může tento efekt mít také, ale riziko je mnohem menší.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů