Antihistaminika jsou v běžném životě zřejmě nejpoužívanější léky proti alergii. Jejich název je odvozen ze schopnosti zablokovat účinek sloučeniny známé jako histamin v našem organizmu. Histamin se po kontaktu našeho imunitního systému s alergenem (látka vyvolávající alergické reakce) uvolní z některých buněk a spustí alergickou reakci. Je-li zablokován účinek histaminu, dojde i k utlumení alergické reakce.

Existuje více generací antihistaminik, přičemž novější generace účinněji tlumí alergické reakce, a přitom mají méně nežádoucích účinků. V současné době jsou v běžném užívání tři generace antihistaminik.

 

První generace antihistaminik

Léky této skupiny mají nejvíce nežádoucích účinků, a proto se buď užívají lokálně nebo mají speciální indikace. Patří sem sloučenina dimetinden (lék Fenistil), která se používá nejčastěji v podobě gelu na bolestivá místa po bodnutí hmyzem. Kromě toho sem řadíme i sloučeninu bisulepin (lék Dithiaden), kterou podáváme před některými vyšetřeními a jako výborný lék proti svědění kůže (více viz příslušný článek). Dalším zajímavým zástupcem je sloučenina moxastin (lék Kinedryl), která je oblíbená v prevenci a léčbě kinetózy. Zapomenout nesmíme ani na promethazin, který je účinnou složkou léku Prothazin.

První generace antihistaminik má při vnitřním užití poměrně silné vedlejší účinky, které spočívají v celkovém útlumu, ospalosti a nesoustředěnosti. Proto by po jejich užití neměl člověk vykonávat činnosti, kdy je nutná zvýšená pozornost, jako je například řízení motorových vozidel. Léky první generace by neměly být kombinovány s alkoholem.

U dětí se po požití antihistaminik první generace mohou naopak objevit opačné účinky - neklid, nespavost, třes apod. Kromě ovlivnění nervového systému se objevují i pocity sucha v ústech, či bušení srdce.

 

Druhá generace antihistaminik

Do této široce užívané skupiny patří například účinné látky jako je cetirizin (např. léky Alerid, Analergin, Zyrtec a Zodac) a loratadin (Flonidan a Claritine). Výhodou těchto léků jsou mírnější tlumivé a uspávací účinky.

 

Třetí generace antihistaminik

Sem patří například antihistaminikum levocetirizin (např. léky Cezera, Zenaro a Xyzal), desloratadin (např. lék Aerius) a bilastin (lék Xados). Svými efekty a minimem nežádoucích účinků se řadí v oblasti léků proti alergii mezi špičku.


Zdroje
https://www.drugs.com
https://www.amboss.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů