Vymizení menstruačního krvácení u dívek nebo u žen je vhodné nepodceňovat, neboť mohou znamenat nejen otěhotnění (ať chtěné, či nechtěné), ale i celou řadu chorobných stavů. Vyjmenujme si zde alespoň ty nejčastější a klinicky nejvýznamnější příčiny.

 

Příčiny

 

1. Těhotenství - Menstruace zcela přirozeně vymizí v těhotenství. Z klinického hlediska to může být velmi důležité u mimoděložního těhotenství, kdy je vymizelá menstruace, ale přitom ultrazvukem nenajdeme vyvíjející se plod v děloze.

 

2. Kojení - Při kojení se udržují hormonální změny, které udržují menstruaci vymizelou. Je i výrazně nižší (nikoliv však nulová) šance na další otěhotnění.

 

3. Léky - Existuje řada léčiv, které mohou narušit menstruační cyklus a způsobí vymizení menstruačního krvácení Patří sem některé psychiatrické léky (antidepresiva, neuroleptika), chemoterapeutika, léky na vysoký tlak a mnoho dalších. Dodejme, že menstruace zcela pochopitelně vymizí při užívání některých preparátů hormonální antikoncepce, které se užívají nepřetržitě bez měsíční týdenní pauzy.

 

4. Menopauza - Menopauza je přirozeným koncem plodného období ženy, většinou se objeví mezi 40-50. rokem života. Pokles koncentrace pohlavních hormonů vede k vymizení menstruace a ztrátě plodnosti.

 

5. Některé nezhoubné nádory hypofýzy - Nádory hypofýzy (podvěsku mozkového) mohou u ženy narušit tvorbu ženských regulačních hormonů, které řídí menstruační cyklus. Jedním z příkladů je například nádor prolaktinom, který způsobí nadměrnou tvorbu hormonu prolaktinu (více viz. příslušný text).

 

6. Podvýživa - Nedostatek živin v organizmu mění metabolizmus ženy. Organizmus se přenastaví do "nouzového režimu" a menstruace je zablokována. Je to logické, protože nedostatek živin by snížil šanci na donošení plodu. O příčinách podvýživy si přečtěte v příslušném textu, v našich zeměpisných šířkách jde nicméně nejčastěji o důsledek neléčené mentální anorexie.

 

7. Stres - Dlouhodobý stres může "rozhodit" hormonální rovnováhu v těle ženy a to může vyústit ve ztrátu menstruace. Po vyřešení stresové situace se menstruace většinou rychle objeví.

 

8. Poruchy štítné žlázy - Hormonální systém ženy může negativně reagovat na zvýšenou i sníženou funkci štítné žlázy, což poukazuje na úzký vztah mezi energetickým metabolizmem a hormonální rovnováhou.

 

9. Syndrom polycystických vaječníků - Jedná se o relativně častý syndrom, který spočívá v nadprodukci mužských pohlavních hormonů v těle ženy a tvorbě cyst na vaječnících. Více informací najdete v příslušném článku.

 

10. Předčasné vyhasnutí vaječníků - V tomto případě dojde ke vzniku předčasné menopauzy s vymizením menstruace a ztrátou plodnosti. Přesná příčina není většinou jasná, detailnější informace si opět přečtěte v příslušném textu.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.emedicinehealth.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů