Voltaren je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu Voltaren je sloučenina diclofenac [diklofenak].

 

Princip: Diclofenac pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě, tlumí bolest (a lehce snižuje horečku).

 

Využití: Voltaren využíváme zejména k léčbě bolesti. Patří sem především bolesti ortopedické (záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, revmatoidní artritida, akutní záchvaty dny, stavy po úrazech apod.). Lék lze nicméně využít i u jiných bolestí (bolestí hlavy, migrény, bolestivá menstruace, bolesti zubů) a k zesílení efektu je možné jej s jistou opatrností kombinovat s jinými léky na bolest.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Voltaren má obrovské množství různých podtypů. Voltaren v tabletové formě se obvykle podává v dávce jedné tablety při obtížích, maximálně se doporučují 1-3 tablety denně dle síly konkrétního preparátu. Za normálních okolností by Voltaren neměl být užíván pravidelně ve velkých dávkách, jinak hrozí nežádoucí účinky. Kromě tabletové formy existuje lék i ve formě injekcí a gelu k místní aplikaci.

 

Nevýhody: Protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů