Vizidor Duo je lék, který často předepisují oční lékaři. Účinnou složkou tohoto kombinovaného preparátu jsou sloučeniny timolol a dorzolamid-hydrochlorid.

 

Princip: Timolol je beta-blokátor, který se ovšem v tomto případě nepoužívá z důvodů léčby srdečních onemocnění a vysokého tlaku, ale k léčbě očních onemocnění. Po nakapání do oka totiž snižuje nitrooční tlak. Dorzolamid-hydrochlorid snižuje nitrooční tlak jiným mechanizmem, zablokováním jistého enzymu v oku totiž snižuje tvorbu nitrooční tekutiny.

 

Využití: Vizidor Duo je předpisován očními lékaři pacientům se zeleným zákalem, u kterých chceme dosáhnout snížení nitroočního tlaku.

 

Podávání: Vizidor Duo smí být užíván pouze dle přesného doporučení očního lékaře. Lék se vyrábí v podobě očních kapek a běžná dávka u dospělého člověka jsou 2 kapky do postiženého oka denně. Přesný způsob aplikaci popíše předepisující lékař.

 

Nevýhody: Vizidor Duo může oko podráždit, popisovány jsou záněty spojivek a dvojité vidění. Účinná látka po vstřebání do těla může u některých lidí ovlivnit srdce a způsobit bradykardii nebo příliš silný pokles krevního tlaku. Může dojít i k ovlivnění průdušek s jejich stažením a následnou dušností. Popisovány byly i alergické reakce místního (zarudnutí oka) i celkového (svědivá vyrážka kůže, kopřivka) charakteru.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů