Veletri je méně často podávaný lék, který je určený některým kardiologickým pacientům. Účinnou složkou přípravku je sloučenina epoprostenol.

 

Princip: Epoprostenol patří mezi prostaglandiny, v našem těle je produkován buňkami výstelky cév (endotelovými buňkami). Epoprostenol snižuje tendenci krevních destiček ke srážení a navíc pomáhá rozšiřovat krevní cévy, což vede ke snižování krevního tlaku.

 

Využití: Veletri je určen pro pacienty, kteří trpí určitými formami plicní hypertenze. Toto nebezpečné onemocnění je spojeno se zvýšením krevního tlaku v plicním řečišti a při neléčené plicní hypertenzi dochází postupně k rozvoji srdečního selhání.

 

Podávání: Veletri smí být podáván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, obvykle jde o kardiologa specializujícího se na léčbu plicní hypertenze. Lék se vyrábí v podobě prášku k přípravě vodného roztoku, který se podává formou pomalé kontinuální nitrožilní infuze. Přesná dávka je přísně individuální.

 

Nevýhody: Veletri může způsobit celou řadu nežádoucích účinků a může být potenciálně nebezpečný při kombinaci s řadou léků, což je další důvod, proč je jeho podávání vázáno na zkušené kardiology zabývající se problematikou plicní hypertenze. U uživatelů se mohou objevit nejrůznější trávicí obtíže, alergické reakce, bolesti hlavy, poruchy krvetvorby (nejčastěji rozvoj chudokrevnosti), bušení srdce, bradykardie, zvýšení jaterních testů a epizody příliš silného poklesu krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů