Vantavo je lék předepisovaný u onemocnění kostí, který patří mezi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je metabolit kyseliny alendronové (alendronát) a kromě toho lék obsahuje i vitamin D.

 

Princip: Alendronát působí v kostech, kde tlumí aktivitu tzv. osteoklastů, což jsou buňky odbourávající kostní hmotu. Kromě toho alendronát zlepšuje mineralizaci kostí. Vitamin D zlepšuje vstřebávání vápníku v tenkém střevě a také je důležitý pro mineralizaci kostí.

 

Využití: Vantavo se nejčastěji používá u stavů spojených s řídnutím kostí. Zřejmě nejčastější indikací je osteoporóza u žen po menopauze. Preparát je vhodný u lidí, kteří zároveň mají nedostatek vitaminu D.

 

Podávání: Vantavo se vyrábí v tabletách o síle 70/2800 až 70/5600 (70 miligramů alendronátu a 2800-5600 mezinárodních jednotek vitaminu D). Lék smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, běžná dávka je u dospělého člověka jedna tableta týdně.

 

Nevýhody: Vantavo může způsobit různé trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zvracení) a někdy se po užití objeví zvýšená teplota s bolestmi svalů, kostí a kloubů. U některých dlouhodobějších uživatelů se objevily oční záněty a vzácně i alergické reakce. Tablety by měly být po polknutí zapité vodou, protože mohou způsobovat záněty jícnu. Při užívání bisfosfonátů se mohou objevit ložiskové kostní nekrózy (odumření části kostí) po některých stomatochirurgických zákrocích. V některých případech mohou bisfosfonáty zaúčinkovat příliš silně a způsobit pokles vápníku v krvi se vznikem křečí a různých poruch rytmu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů