Valetol je lék který patří mezi léky proti bolesti (analgetika). Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje tři sloučeniny - paracetamol, propyfenazon a kofein.

 

Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům. Nemá sice významný protizánětlivý účinek, ale účinně tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu díky blokování tvorby prostaglandinů. Propyfenazon blokuje periferní receptory vnímání bolesti. Kofein zlepšuje protibolestivý účinek obou zmíněných sloučenin a působí celkově stimulačně.

 

Využití: Valetol je podáván k léčbě vysoké teploty a k terapii bolesti. Kromě různých infekčních onemocnění spojených s bolestmi svalů a kloubů může jít i o bolesti hlavy, bolesti zubů, záněty šlach, záchvaty dny a další ortopedické bolesti.

 

Podávání: Valetol se vyrábí v podobě tablet a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta při obtížích s maximem 5 tablet denně. Přípravek by měl být podáván po konzultaci s lékařem, nebo lékárníkem.

 

Nevýhody: Paracetamol obsažený v přípravku může poškozovat játra a proto by se lidí s nemocnými játry měli před nasazením Valetolu domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Valetol kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce. Kvůli přítomnosti kofeinu může Valetol vyvolat nespavost a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů