Ursosan je lék na nemoci jater a žlučových cest, v jistých ohledech by se dal zařadit mezi hepatoprotektiva. Účinnou složkou preparátu je kyselina ursodeoxycholová.

 

Princip: Kyselina ursodeoxycholová se přirozeně vyskytuje i v lidské žluči. Po podání preparátu se kyselina vstřebá z trávícího traktu a v játrech je vylučována do žluči. Zvýšení koncentrace kyseliny ursodeoxycholové ve žluči ji činí více rozpustnou, brání tvorbě drobných žlučových kamenů a celkově zlepšuje odtok žluči z jater.

 

 

Využití: Ursosan se podává na ochranu jater a ke snížení jaterních testů při chorobách spojených s poruchami odtoku žluče. Doplňkově může pomoci v rozpuštění malých žlučových kamenů a v prevenci jejich vzniku. Podává se i u nemocí žlučových cest, jako je primární biliární cirhóza (PBC) a primární sklerozující cholangitida (PSC). Změna složení žluči má pozitivní vliv u některých těžších forem duodenogastrického refluxu.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, průměrná dávka jsou tři tobolky přípravku denně, většinou se užívají najednou večer před spaním. Tato dávka může být lékařem dle potřeby zvýšena.

 

 

Nevýhody: Závažné vedlejší účinky nejsou časté, někdy se objevují trávicí obtíže, jako je například průjem. U některých nemocných s PBC a PSC bylo pozorováno zhoršení jaterních funkcí, proto by během léčby kyselinou ursodeoxycholovou měli být pacienti monitorováni včetně kontrol jaterních testů.


Zdroje
http://www.sukl.cz
https://www.tribune.cz

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů