Ursofalk je lék na nemoci jater a žlučových cest, v jistých ohledech by se dal zařadit mezi hepatoprotektiva. Účinnou složkou preparátu je kyselina ursodeoxycholová.

 

Princip: Kyselina ursodeoxycholová se přirozeně vyskytuje i v lidské žluči. Po podání preparátu se kyselina vstřebá z trávícího traktu a v játrech je vylučována do žluči. Zvýšení koncentrace kyseliny ursodeoxycholové ve žluči ji činí více rozpustnou, brání tvorbě drobných žlučových kamenů a celkově zlepšuje odtok žluči z jater.

 

 

Využití: Ursofalk se podává na ochranu jater a ke snížení jaterních testů při chorobách spojených s poruchami odtoku žluče. Doplňkově může pomoci v rozpuštění malých žlučových kamenů a v prevenci jejich vzniku. Podává se i u nemocí žlučových cest, jako je primární biliární cirhóza (PBC) a primární sklerozující cholangitida (PSC). Změna složení žluči má pozitivní vliv u některých těžších forem duodenogastrického refluxu.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, průměrná dávka jsou tři tablety přípravku denně, většinou se užívají najednou večer před spaním. Kromě tablet existuje přípravek i ve formě kapslí a suspenze.

 

 

Nevýhody: Závažné vedlejší účinky nejsou časté, někdy se objevují trávicí obtíže, jako je například průjem. U některých nemocných s PBC a PSC bylo pozorováno zhoršení jaterních funkcí, proto by během léčby kyselinou ursodeoxycholovou měli být pacienti monitorováni včetně kontrol jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů