Urémie je označením pro chorobný stav, kdy se v těle hromadí dusíkaté zplodiny metabolizmu, mezi které patří například močovina (latinsky urea).

 

Příčiny: Hlavní příčinou hromadění zplodin je chronické ledvinné selhávání. Ledviny jsou očišťovacími jednotkami těla, mají za úkol filtrovat krev a odstraňovat z těla potenciálně škodlivé sloučeniny. 

 


Projevy: Postupné narůstání koncentrace dusíkatých sloučenin v krvi vede k celkovému zhoršování stavu. Člověk se necítí dobře, ztrácí chuť k jídlu a začne ubývat na váze. Objevuje se svalová slabost, nevolnost a zvracení. Nakonec dochází k poruše vědomí a ke smrti, podíl na tom má i současný rozvrat vnitřního prostředí organizmu a minerálů v krvi při poruše ledvinných funkcí. Při urémii se může objevit polyneuropatie a záněty osrdečníku s tvorbou tekutiny v osrdečníku.

 

 

Diagnostika: Pacienta můžeme vyslechnout, informace o koncentraci dusíkatých zplodin v krvi nám dá vyšetření krve. Je pochopitelně nutné nejen zjistit samotnou přítomnost urémie, ale i najít její příčinu. Z toho důvodu je nutné komplexní vyšetření ledvin (viz. příslušný text), které by nám mělo dát odpověď.

 

 

Léčba: Musíme léčit příčinu selhávání ledvin, je-li to ovšem možné. V zásadě je nutné udržovat vyrovnaný příjem a výdej tekutin, bránit dehydrataci nebo naopak převodnění nemocného. Pokud již nejsme schopni funkci ledvin zlepšit, je jediným řešením zahájení dialýzy.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů