Ultracod [ultrakod] je lék který patří mezi léky proti bolesti (analgetika) a zároveň mezi léky proti horečce (antipyretika). Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny - paracetamol a kodein.
 
Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům, který tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu díky zablokování enzymu cyklooxygenáza. Kodein je méně silný opiát, který tlumí bolest a kromě toho je účinný v tlumení kašle. Protibolestivý účinek obou sloučenin se výhodně kombinuje.
 
 
Využití: Ultracod je vhodný k léčbě středně silných a velmi silných bolestí, poměrně častou indikací jsou silné ortopedické bolesti (artróza velkých kloubů, bolesti zad, apod.) a běžnými léky neztišitelné bolesti zubů. Účinek kodeinu na tlumení kašle může pomoci u bolestivých stavů při infekcích dýchacích cest, kdy jsou navíc přítomny stavy s jinak neztišitelným a vysilujícím nočním suchým kašlem.
 
 
Podávání: Ultracod smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tablet obsahujících 500 miligramů paracetamolu a 30 miligramů kodeinu. Běžná dávka u dospělého člověka je jedna tableta při bolesti s průměrnou denní dávkou 3-4 tablety denně. Tato dávka může být nicméně po domluvě s lékařem dále zvýšena.
 
 
Nevýhody: Ultracod v sobě kombinuje vedlejší účinky obou přítomných účinných sloučenin. Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidí s nemocnými játry měli před nasazením léku domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Ultracod kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Kodein může vyvolat únavu, ospalost, bolesti hlavy a zácpu. Při dlouhodobějším užívání může kodein způsobit vznik závislosti. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů