Trizivir je lék, který patří mezi kombinované antivirové preparáty (antivirotika) a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny abakavir, lamivudin a zidovudin.

 

Princip: Lamivudin, abakavir a zidovudin dokáží zablokovat enzym HIV viru známý jako reverzní transkriptáza, který je důležitý pro množení viru.

 

Využití: Trizivir se využívá v léčbě některých forem infekce HIV. Lék se podává samostatně nebo v kombinaci s jinými antivirotiky.

 

Podávání: Trizivir se vyrábí v podobě tablet o síle 300/150/300 miligramů (300 mg abakaviru + 150 mg lamivudinu + 200 mg zidovudinu). U dospělých lidí se obvykle užívá 1 tableta 2x denně, přesnou dávku nicméně musí stanovit zkušený lékař, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván.

 

Nevýhody: Trizivir může při pravidelném podávání způsobit řadu vedlejších účinků, které kombinují nežádoucí účinky jednotlivých účinných složek. Abakavir způsobuje trávicí obtíže, zvýšenou teplotu, změny nálad, bolesti hlavy, bolesti svalů, alergické reakce, zvýšení jaterních testů, zhoršení ledvinných funkcí a mnohé další. Určité procento lidí má geneticky danou zvýšenou citlivost k abakaviru (hypersenzitivitu) a u nich mohou být nežádoucí účinky velice silné a někdy až život ohrožující. Zidovudin může kromě toho vyvolat pokles počtu bílých krvinek a chudokrevnost. Lamivudin může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy a nechutenství.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů