Trichomoniáza je relativně běžné infekční onemocnění ženské pohlavní soustavy. Je rozšířené celosvětově, vyšší výskyt je v rozvojových státech s méně dokonalou hygienou.

 

Příčiny: Onemocnění je způsobeno prvokem, který se nazývá bičenka poševní (trichomonas vaginalis). Tento prvok se přenáší pohlavním stykem a infekci proto můžeme chápat jako sexuálně přenosnou chorobu. Typickým místem infekce je sliznice močového traktu a pochvy.

Trichomonas vaginalis

 

Projevy: Infekce se nemusí nijak projevovat, což usnadňuje její další šíření. Pokud jsou přítomny projevy, pak může jít o příznaky infekce močových cest, zejména zánětu močové trubice (např. pálení a řezání při močení). Kromě toho mohou být přítomny příznaky zánětu pochvy (bolesti a svědění, bolest při sexuálním styku, zelenožlutý, zpěněný, páchnoucí výtok). Bičenka může nicméně postihnout i muže, kdy způsobuje opět zánět sliznice močové trubice a kromě toho zánět penisu. Příznaky jsou podobné jako u ženy. U těhotné ženy může probíhající infekce komplikovat těhotenství a někdy způsobit předčasný porod.

 

Diagnostika: Z postižených sliznic jde udělat stěr a prvoka najít pod mikroskopem, nebo provést kultivaci vzorků v mikrobiologické laboratoři s úspěšným „vypěstováním“ přítomné bičenky. Další vyšetření se již prakticky neprovádí, protože jsou příliš drahá.

 

Léčba: Základem terapie je antibiotikum metronidazol, vůči kterému je bičenka velmi citlivá. Podobně jako u jiných pohlavně přenosných nemocí je základem úspěšné léčby terapie všech současných sexuálních kontaktů.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.cdc.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů