Tramal je lék určený k léčbě bolesti. Patří mezi opioidy a jeho účinnou složkou je sloučenina zvaná tramadol. Řada nemocných tuto sloučeninu užívá samotnou, nebo v různých kombinovaných preparátech.

 

Princip: Tramadol je látka účinkující na centrální nervový systém. Ovlivňuje neuromediátory (sloučeniny přenášející nervové vzruchy mezi nervovými buňkami), tlumí pocity bolesti a působí do jisté míry podobně jako antidepresiva.

 

Využití: Tramal je určen k léčbě středně silné a velmi silné bolesti. Z toho důvodu se užívá méně často než léky ze skupiny NSPZL a dostávají jej pouze určití pacienti. Lze jej použít u nemocných s těžkými ortopedickými bolestmi zad při onemocnění páteře nebo s bolestmi kloubů u pokročilých forem artrózy. Využít se může u bolestí při pásovém oparu a při nádorových bolestech.

 

Podávání: V tabletové formě se Tramal podává dvakrát denně, celková denní dávka se většinou pohybuje okolo 100-200 miligramů a neměla by překročit 400 miligramů. Kromě tablet existuje Tramal i ve formě kapslí, čípků, kapek a injekčního roztoku.

 

Nevýhody: Poměrně často byly pozorovány vedlejší účinky, jako jsou nechutenství, nevolnost, zácpa a zvracení. Léčení lidé si také více stěžují na bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost. Vzácněji se během dlouhodobější léčby objevily epileptické záchvaty. Při předávkování může dojít k poruše vědomí, zástavě dechu a smrti.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů