Toxické megakolon je obávanou komplikací.chorob střev a ohrožuje pacienta akutně na životě svými komplikacemi. Pojďme si o tomto stavu říci něco bližšího. Jde v zásadě o narušení pohyblivosti tlustého střeva a o jeho distenzi (rozšíření).

 

Příčiny: Toxické megakolon je obávanou komplikací těžkého průběhu ulcerózní kolitidy a méně často i Crohnovy nemoci. Dále pak může vzniknout i závažných forem pseudomembranózní kolitidy (a dalších infekčních zánětů střeva) a u ischemické kolitidy. Toxické megakolon doprovází i vrozené poruchy střevní pasáže, z nichž nejčastější je Hirschprungova nemoc.

 

 

Projevy: Dochází k rozpětí určitého úseku střeva. Zástava odchodu stolice se začne projevovat bolestí břicha, nafouknutím břicha, nevolností a zvracením. Problémem jsou bakterie a toxické produkty, které začnou při hromadění střevního obsahu pronikat přes střevní stěnu do dutiny břišní. Vzniká tak zánět pobřišnice, otrava krve a šokový stav (zrychlený pulz, pokles krevního tlaku, horečka).

 

 

Diagnostika: Při fyzikálním vyšetření se zjistí příznaky náhlé příhody břišní (neslyšné střevní zvuky, výrazná pohmatová bolestivost břicha apod.), v krevních náběrech obvykle zjistíme zvýšené CRP a zvýšení počtu bílých krvinek. Na rentgenu břicha najdeme značně rozepjaté tlusté střevo.

 

 

Léčba: Jde o život ohrožující stav, který by měl ležet na JIP nebo na ARO oddělení. Je nutné zajistit a monitorovat základní životní funkce, dále pak podávat dostatek tekutin infuzemi a zamezit příjmu potravin nebo tekutin ústy. K tlumení infekce se podávají antibiotika. Nedojde-li k obnovení pohyblivosti střev do 48 až 72 hodin, musí být proveden chirurgický zákrok s odstraněním části a-nebo celého tlustého střeva. Většinou je nutné vytvořit alespoň dočasnou ileostomii (vyvedení tenkého střeva na povrch těla) nebo kolostomii (vyvedení tlustého střeva na povrch těla).


Zdroje
https://www.healthline.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů