Topotecan [topotekan] je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je stejnojmenná sloučenina topotekan.

 

Princip: Topotekan je sloučenina tlumí funkci buněčného enzymu známého jako DNA topoizomeráza I. Tento enzym je důležitý pro buněčné dělení a jeho vyřazení způsobuje vznik zlomů DNA molekuly a buněčnou smrt dělící se buňky. Rychle se dělící nádorové buňky jsou nejvíce postiženy.

 

Využití: Topotecan se podává pacientům s některými zhoubnými nádory jako je například rakovina vaječníku, rakovina děložního čípku a určité formy rakoviny plic (tzv. malobuněčné nádory plicní). Lék se podává samostatně, nebo jako součást chemoterapeutických cyklů v kombinaci s dalšími preparáty.

 

Podávání: Topotecan se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k nitrožilnímu podání jako pomalá infuze. Přesná dávka je individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Topotecan může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, záněty sliznic, bolesti svalů a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů