Tilade Mint je lék předepisovaný zejména plicními lékaři. Jeho účinnou složkou je sloučenina nedokromil (přesněji jeho sodná sůl).

Princip:  Nedokromil má efekt na tzv. žírné buňky a tím tlumí alergickou reakci. Výsledný efekt je do jisté míry podobný antihistaminikům, i když přesný mechanizmus účinku je jiný. Plný účinek se projeví až po několikatýdenní léčbě.
 

Využití: Tilade Mint má největší využití u plicní choroby známé jako astma k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení s dušností a kašlem. Při akutním zhoršení astmatu dáváme přednost jiným (rychleji a silněji účinkujícím) preparátům.


Podávání: Tilade Mint by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí v podobě suspenze, která se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru. Běžná preventivní dávka pro dospělého člověka jsou 2 inhalační aplikace 2x denně. Kromě toho je možné lék užít v situaci, kdy je očekáván nevyhnutelný kontakt s alergenem způsobujícím u daného člověka zhoršení astmatu.


Nevýhody: Tilade Mint může vyvolat vedlejší účinky, ty však obvykle nejsou závažné. U uživatelů byly popisovány bolesti hlavy, bušení srdce, sucho v ústech a trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů