Thomapyrin je lék který patří mezi léky proti bolesti (analgetika). Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje tři sloučeniny - paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein.

 

Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům. Nemá sice významný protizánětlivý účinek, ale účinně tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu. Kyselina acetylsalicylová patří přímo mezi nesteroidní protizánětlivé léky, působí protizánětlivě a tlumí bolest. Kofein zlepšuje protibolestivý účinek obou zmíněných sloučenin a působí stimulačně.

 

Využití: Thomapyrin může být podáván k léčbě vysoké teploty a k terapii bolesti. Kromě různých infekčních onemocnění spojených s bolestmi svalů a kloubů může jít i o bolesti hlavy, bolesti zubů, záněty šlach, záchvaty dny a další ortopedické bolesti.

 

Podávání: Thomapyrin se vyrábí v podobě tablet, běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta při obtížích s maximem 4-6 tablet denně. Rozmezí mezi užitím jednotlivých tablet by mělo být více než čtyři hodiny.

 

Nevýhody: Thomapyrin kombinuje nežádoucí účinky svých účinných látek, tj. paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu. Paracetamol může poškozovat játra a proto by se lidé s nemocnými játry měli před nasazením Thomapyrinu domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Thomapyrin kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce. Kvůli přítomnosti kofeinu může lék vyvolat nespavost a bušení srdce. Thomapyrin by v žádném případě neměl být podán malým dětem, protože kyselina acetylsalicylová u nich může způsobit smrtící Reyův syndrom.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů