Pocit těžkých nohou je poměrně častým problémem a to zejména mezi ženami. Většinou je tento stesk typický pro ordinace cévního lékaře, protože často souvisí s cévními poruchami. Nemusí však tomu tak být vždy.

 

Příčiny:

1. Chronická žilní nedostatečnost - Jedná se asi o nejčastější příčinu pocitu těžkých nohou. Horší odtok žilní krve je vnímán nepříjemně a je spojen s dalšími komplikacemi (otoky nohou, pigmentace kůže bérců a vznik křečových žil).

 

2. Nedostatek hořčíku - Nedostatek hořčíku je poměrně často zodpovědný za nepříjemné pocity v dolních končetinách včetně pocitu těžkých nohou. V takových případech pomůže podávání hořčíku v doplňcích stravy.

 

3. Syndrom neklidných nohou - Tato porucha je u žen poměrně běžná a předpokládá se, že může jít částečně o neurologický problém, kdy jeho nositelky trpí nedostatkem dopaminu v mozku.

 

4. Polyneuropatie - Stavy vedoucí k poškození dlouhých nervů v těle způsobují poruchy citlivosti s brněním končetin a nepříjemnými pocity jejich slabosti a tíže.

 

5. Myasthenia gravis - Toto zajímavé onemocnění souvisí s narušením nervosvalových plotének imunitním systémem pacienta. Důsledkem myasthenia gravis je svalová slabost a únava, která se výrazně zhoršuje při jakékoliv zátěži. Více informací najdete v příslušném článku.

 

6. Polymyozitida - Toto autoimunitní onemocnění je způsobeno vznikem agresivních protilátek, které napadají a poškozují svalová vlákna. Důsledkem je svalová slabost a postižení mohou mít pocity těžkých a unavených končetin.

 

Diagnostika: Při pocitu těžkých nohou se může provést cévní vyšetření včetně ultrazvuku a případně neurologické vyšetření s provedením elektromyografie (EMG). Další postup záleží na výsledcích těchto vyšetřovacích metod.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů