Syndrom neklidných nohou je relativně častý a ne zcela probádaný problém. Není sice nebezpečný, ale může svému nositeli znepříjemňovat život. Jak název napovídá, postihuje zejména dolní končetiny, ale postiženy mohou být i horní končetiny a trup. Podstatou syndromu jsou nepříjemné pocity v určité části těla, které na chvíli vymizí po pohnutí touto částí těla.
Příčiny: Příčiny vzniku tohoto syndromu nejsou přesně známy a některými odborníky je jeho existence jako samostatné klinické jednotky zpochybňována. Nicméně se předpokládá, že porucha často souvisí s nedostatkem železa a sníženou koncentrací sloučeniny dopamin v mozku. Jindy se může na vzniku obtíží podílet žilní nedostatečnost, polyneuropatie a nedostatek hořčíku. Syndrom často doprovází některá autoimunitní onemocnění (například Sjögrenův syndrom). Obtíže se často zhoršují u žen v těhotenství. Předpokládá se i vliv genetických faktorů.
Projevy: U postižených se objevují nepříjemné pocity v končetinách. Lidé si stěžují na bolesti lýtek, nutkání pohybovat dolními končetinami, pocit těžkých nohou a dále na nepříjemné pocity svědění, brnění či svědění v nohách. Tyto vjemy se zhoršují v klidu a ustupují při fyzické aktivitě. Nepříjemným faktem je, že potíže se stupňují večer, což ztěžuje usínání a způsobuje nespavost.
Diagnostika: K diagnóze je třeba neurologické vyšetření, kdy lékař pacienta důkladně vyšetří a promluví s ním o jeho obtížích. Součástí diagnostiky může být i ultrazvuk žil dolních končetin, který nás informuje o žilních onemocněních a eventuálně EMG, které umí rozpoznat polyneuropatii.
Léčba: Léčba syndromu spadá do kompetence neurologů. Obvykle se podává železo v tabletkách nebo se předepisují léky užívané i v léčbě Parkinsonovy choroby, které v mozku zvyšují hladinu dopaminu. Pomáhá i pravidelná fyzická aktivita a masáže. Určitou úlevu mohou přinést i léky na spaní, ale dnes se jejich užívání příliš nedoporučuje vzhledem k tomu, že neřeší vlastní problém, a protože na řadu z nich vzniká závislost.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com