Tevabone je lék předepisovaný u onemocnění kostí, který patří mezi bisfosfonáty. Jeho účinnou složkou je metabolit kyseliny alendronové (alendronát) a alfakalcidol.

 

Princip: Alendronát působí v kostech, kde tlumí aktivitu tzv. osteoklastů, což jsou buňky odbourávající kostní hmotu.. Kromě toho alendronát zlepšuje mineralizaci kostí. Alfakalcidol je látka, která je v játrech přeměňovaná na vitamin D. Vitamin D zlepšuje vstřebávání vápníku v tenkém střevě a také je důležitý pro mineralizaci kostí.

 

Využití: Tevabone se nejčastěji používá u stavů spojených s řídnutím kostí. Zřejmě nejčastější indikací je osteoporóza u žen po menopauze. Preparát je vhodný u lidí, kteří zároveň mají nedostatek vitaminu D.

 

Podávání: Tevabone se vyrábí v tabletách a tobolkách, které jsou v balení spolu. Tablety obsahují 70 mg alendronátu a tobolky obsahují 1 mikrogram alfakalcidolu. Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta týdně a 1 tobolka denně. Lék smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, který během léčby monitoruje hladinu krevního vápníku.

 

Nevýhody: Tevabone může způsobit různé trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zvracení) a někdy se po užití objeví zvýšená teplota s bolestmi svalů, kostí a kloubů. U některých dlouhodobějších uživatelů se objevily oční záněty a vzácně i alergické reakce. Tablety by měly být po polknutí zapité vodou, protože mohou způsobovat záněty jícnu. Při užívání bisfosfonátů se mohou objevit ložiskové kostní nekrózy (odumření části kostí) po některých stomatochirurgických zákrocích. V některých případech mohou bisfosfonáty zaúčinkovat příliš silně a způsobit pokles vápníku v krvi se vznikem křečí a různých poruch rytmu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů