Těhotenský hormon je sloučenina známá jako lidský choriový gonadotropin a označuje se zkratkou hCG. Jeho stanovení má samozřejmě význam pro potvrzení normálního těhotenství, ale kromě toho může být důležitý v diagnostice některých chorobných stavů.

 

Choriový gonadotropin

Choriový gonadotropin je za normálních okolností produkován v ženském těle buňkami tkáně placenty (tzv. trofoblast) a úzce proto souvisí s těhotenstvím. Hormon se objeví v krvi a vylučuje se do moči, výraznější zvýšení lze prokázat už cca po 14 dnech od oplodnění a k poklesu dochází několik dnů po porodu. Koncentrace hormonu se udává v mezinárodních jednotkách na mililitr [IU/ml].

 

Formy vyšetření

Běžné těhotenské testy umí detekovat zvýšené koncentrace hCG v moči a v případě potřeby lze zjistit jeho přesnou koncentraci v krvi jednoduchým odběrem a vyšetřením vzorku žilní krve.

 

Význam

Kromě potvrzení klasického děložního těhotenství má hCG význam i pro diagnostiku mimoděložního těhotenství. Odběr krevního hCG lze doporučit u každé ženy ve fertilním věku, která má bolesti břicha. Hormon hCG se tvoří i u zárodku, který není děloze, a typickým nálezem je proto zvýšená koncentrace hCG v krvi a negativní nález zárodku v děloze pomocí ultrazvuku. Ke zvýšení hCG dochází i u tzv. moly hydatidosy a u nádorového onemocnění známého jako choriokarcinom. Choriokarcinom je nádor z trofoblastu, většinou vzniká v děloze, ale někdy může postihnout vaječníky nebo dokonce varle. A právě v takovém případě můžeme najít zvýšenou hladinu hCG v krvi muže, což je jinak prakticky vyloučené. V případě choriokarcinomu můžeme hCG považovat za tumor marker, tj. sloučeninu, jejíž koncentrace v krvi závisí na velikosti a rozsahu nádoru. Podaří-li se choriokarcinom vyléčit, pak hodnota hCG klesne pod detekovatelnou mez.

Pozn: Hormon hCG může být produkován i některými dalšími zárodečnými nádory, ale to je podle mého již příliš složitá problematika.


Zdroje
http://americanpregnancy.org
https://embryology.med.unsw.edu.au

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů