Tarceva je méně běžně užívaný lék, který se využívá v terapii některých plicních nádorů. Účinnou látkou je sloučenina erlotinib.

 

Princip: Sloučenina erlotinib blokuje receptory pro epidermální růstový faktor, jehož mutace bývá přítomna u některých plicních nádorů. Blokace zjednodušeně řečeno narušuje dělení a množení nádorových buněk.

 

Využití: Preparát Tarceva je indikován u některých typů pokročilé rakoviny plic. Přesněji řečeno jde o tzv. nemalobuněčné formy tohoto nádoru s potvrzenými mutacemi receptoru pro epidermální růstový faktor. Kromě toho může být lék podán u některých forem rakoviny slinivky břišní.

 

Podávání: Tarceva patří do rukou lékařů, kteří mají zkušenosti s terapií nádorových chorob. Užívání léku bez vědomí lékaře je pochopitelně přísně zakázáno. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 25-150 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta o síle 150 mg denně. Dávka může být redukována při vážnějších nežádoucích účincích.

 

Nevýhody: Tarceva může způsobit celou řadu vedlejších účinků, některé z nich mohou být vážné a vynutit si snížení dávky léku, nebo jeho úplné vysazení. Vedlejší účinky zahrnují například trávicí obtíže (zejména průjmy), vypadávání vlasů, plicní záněty, rozvoj plicní fibrózy, změny v krevním obraze a kožní reakce (vyrážky, svědění kůže).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů