Tagren se řadí mezi léky na ředění krve, který se využívá v kardiologii a neurologii. Jeho účinnou látkou je sloučenina tiklopidin (ticlopidin).

 

Princip: Tiklopidin patří mezi tzv. protidestičková léčiva, účinkuje totiž na úrovni metabolizmu krevních destiček. Narušuje receptory krevních destiček umístěné na jejich povrchu a tím snižuje jejich schopnost se shlukovat a vytvářet krevní sraženinu.

 

Využití: Tagren se užívá samotný nebo v kombinaci s jinými léky na ředění krve. Obvyklou indikací je prevence ischemické mozková mrtvice u pacientů, kteří ji již v minulosti prodělali (včetně tranzitorní ischemické ataky), některé formy ischemické choroby dolních končetin a prevence uzavírání srdečních stentů, které byly implantovány z důvodu ischemické choroby srdeční. Přípravek je obecně vhodný spíše pro ty pacienty, u kterých nejde použít jiná protidestičková léčiva, jedná se tedy o lék druhé volby (důvodem jsou častější nežádoucí účinky, viz níže).

 

Podávání: Záleží na ošetřujícím lékaři a důvodu podání. Tagren se vyrábí v podobě tablet o síle 250 miligramů a běžnou dávkou pro dospělého člověka jsou 2 tablety denně. Bez doporučení lékaře nesmí být lék užíván.

 

Nevýhody: Podobně jako jiné léky na ředění krve zvyšuje i Tagren riziko krvácivých stavů včetně krvácení z nosu, krvácení do trávicího traktu a krvácivé mozkové mrtvice. Vzácněji může jeho užívání doprovázet výrazný pokles bílých krvinek nebo destiček. Uživatelé si poměrně často stěžují na trávicí obtíže, bolesti hlavy a alergické reakce, u řady z nich bylo pozorováno zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů