Svědění pochvy a vulvy je nepříjemným problémem, který trápí řadu žen a vede je k návštěvě gynekologa. Obvykle se jedná jen o nezávažné záněty, ale v některých případech může jít o příznak vážnějších nemocí.

 

Příčiny:

1. Infekce – Infekční záněty pochvy jsou zřejmě nejčastější příčinou svědění pochvy a bývají spojené s páchnoucím výtokem. Obvykle bývají bakteriální, kvasinkové, a vyvolané prvoky (trichomoniáza). Vyloučit ovšem nelze ani infekce parazitární, jako je svrab.

 

2. Cukrovka – Ženy trpící cukrovkou častěji trpí svěděním pochvy. Svědění se zhoršuje při nedostatečné kontrole nemoci s epizodami vysokého cukru v krvi.

 

3. Inkontinence moči – Unikající moč dráždí kůži v blízkosti močové trubice a způsobuje časté svědění pochvy a jejího okolí.

 

4. Hormonální vlivy – Svědění pochvy se může objevit u žen po přechodu kvůli poklesu ženských pohlavních hormonů. Tento pokles vede ke změnám kůže v oblasti vulvy, která je vysušená a svědí.

 

5. Nadměrná intimní hygiena – Používání řady mýdel a nadměrná hygiena mohou vysušit kůži a sliznici vulvy a vyvolat její svědění.

 

6. Krauróza vulvy - V tomto případě nesvědí přímo pochva, ale spíše přilehlé povrchové tkáně vulvy. Krauróza se objevuje spíše u starších žen po menopauze a dochází při ní k nadměrnému vysušování a ztenčování kůže a sliznice vulvy, která velmi nepříjemně svědí. Jde o potenciální přednádorový stav.

 

7. Nádorová onemocněníRakovina pochvy a rakovina vulvy mohou způsobit mimo jiné i svědění, jde nicméně o relativně vzácné choroby, které se vyskytují spíše ve vysokém věku.

 

Diagnostika: Žena s podobnými obtížemi je většinou vyšetřena gynekologem, součástí mohou být stěry z pochvy a jejího okolí na mikrobiologické vyšetření a někdy se může provést i odběr vzorku kůže (biopsie) ze svědících míst k histologickému vyšetření.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů