Stopex je léčivý přípravek často užívaný při infekcích dýchacích cest. Jeho účinnou složkou je sloučenina dextromethorfan.

 

Princip: Dextromethorfan působí na centrální nervový systém, přesněji řečeno účinkuje tlumivě na mozkové centrum pro kašel v prodloužené míše.

 

Využití: Stopex lze podávat u všech stavů, které jsou spojeny se suchým dráždivým kašlem, který nemocného vysiluje. Typicky se jedná o různé infekce horních cest dýchacích.

 

Podávání: Stopex se vyrábí v podobě tablet o síle 15 a 30 miligramů a běžná denní dávka pro dospělého jsou 2-3 tablety. Myximální dávka pro dospělého jsou 4 tablety o síle 30 miligramů denně. Existuje i forma preparátu Stopex Junior, která je určená dětem a obsahuje 15 miligramů dextromethorfanu.

 

Nevýhody: Stopex v běžných dávkách nezpůsobuje výrazné vedlejší účinky, i když nelze po jeho užití vyloučit vznik trávicích obtíží, lehkou ospalost, nebo alergické reakce. Při výrazném překročení doporučené dávky se mohou objevit změny vědomí, euforie a halucinace. Preparát byl z tohoto důvodu některými lidmi zneužívaný, a proto je od roku 2017 pouze na lékařský předpis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů