Starlix je lék ze skupiny perorálních antidiabetik, což jsou léky určené k terapii cukrovky. Přesněji řečeno patří lék do podskupiny tzv. glinidů a jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina nateglinid.

Princip: Nateglinid působí stimulačně na buňky slinivky břišní a zvyšuje tvorbu a uvolňování inzulinu. Účinek nastupuje obvykle do 30 minut od podání a vede k poklesu koncentrace krevního cukru.
 

Využití: Hlavní využití léku je cukrovka 2. typu. Starlix není lék první volby a spíše se hodí do kombinace s jinými perorálními antidiabetiky, když jejich efekt nestačí a pacient má stále příliš vysoké glykémie (hladiny cukru v krvi).


Podávání: Starlix se vyrábí v podobě tablet o síle 60-180 miligramů. Dávkování plně závisí na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék v žádném případě neměl být užíván. Běžná zahajovací dávka u dospělého člověka je 1 tableta o síle 60 miligramů podaná před každým větším jídlem (tj. 3x denně), tato dávka se poté může opatrně navyšovat.


Nevýhody: Podobně jako u řady jiných léků na cukrovku může i Starlix způsobit hypoglykémii. Pokud se to stane, je nutné pod dohledem lékaře snížit dávky podávaných léků. Jinak byly při užívání preparátu pozorovány trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zácpa), zvýšení jaterních testů a vzácně i alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů