Sporanox je lék, který můžeme zařadit mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina itrakonazol.

 

Princip: Itrakonazol je látka účinkující proti plísním. Narušuje metabolizmus a stavbu plazmatické membrány plísní a tím blokuje jejich růst a množení. Itrakonazol je účinný proti mnohým druhům plísní včetně dermatofytů, kvasinek, aspergilóz, blastomykóz apod.

 

Využití: Sporanox se používá k prevenci a léčbě kvasinkových infekcí dutiny ústní u pacientů trpících HIV a AIDS. Kromě toho má využití k prevenci mykóz u lidí s těžkými poruchami imunity (některé formy krevních nádorových onemocnění a stavy po transplantacích kostní dřeně).

 

Podávání: Sporanox se vyrábí v podobě roztoku, který se pije. Běžná dávka pro dospělého člověka je 100-200 miligramů (1-2 odměrky) denně. Přesná dávka nicméně závisí na konkrétním typu a závažnosti mykózy.

 

Nevýhody: Sporanox může způsobovat řadu nežádoucích účinků. Poměrně časté jsou trávicí obtíže, jako je nechutenství, nevolnost, zvracení a zácpa. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí. Ty mají nejčastěji podobu svědivé vyrážky, ale mohou být i vážnější. Z nejzávažnějších (ale naštěstí vzácných) vedlejších účinků bylo popisováno srdeční selhání a selhání jater.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů