Spondylodiscitida je odborné označení pro infekci obratlů (spondylitida) a meziobratlových plotének (discitida). Je to velmi nepříjemné onemocnění páteře, které není snadno léčitelné a obvykle vyžaduje dlouhou hospitalizaci.
Příčiny: Nejčastějšími vyvolavateli jsou stafylokoky, streptokoky a další bakterie. Infekce se k páteři většinou dostane z jiného místa v těle krevním řečištěm. Může být důsledkem septických stavů a výraznější riziko vzniku spondylodiscitidy je u nemocných s oslabenou imunitou včetně lidí užívajících různá imunosupresiva. Projevy spondylodiscitidy může mít i kostní forma tuberkulózy. Kromě toho může spondylodiscitida vzniknout jako komplikace operací páteře, při kterých došlo k infekci rány. Operace jsou přísně sterilní, ale infekční komplikace nelze nikdy zcela vyloučit.
Projevy: Nejčastějším místem vzniku zánětu je bederní a hrudní páteř. Spondylodiscitida se projeví prudkou a silnou bolestí zad v místě zánětu, kromě toho bývá přítomna celková nevůle, slabost, únava a vysoká horečka. Dojde-li k podráždění míchy a míšních nervů vycházejících z páteře, mohou se vyskytovat nejrůznější neurologické příznaky (bolesti vystřelující ze zad do trupu nebo do končetin, poruchy citlivosti, poruchy hybnosti apod.). Nepříjemnou komplikací je vznik místních abscesů (ohraničená ložiska hnisu).
Diagnostika: Diagnóza je poměrně svízelná, na spondylodiscitidu musíme myslet vždy při silných bolestech zad a výrazně zvýšených parametrech zánětu v krvi (vysoké CRP, zvýšené bílé krvinky). Zánětlivé změny obratlů a plotének se mohou prokázat některou ze zobrazovacích metod, jako je scintigrafie kostí nebo ideálně magnetická rezonance. Z vlastní zkušenosti musím nicméně varovat, že určitou dobu od začátku příznaků mohou být výsledky těchto vyšetření falešně negativní a žádné zánětlivé změny nejsou nalezeny.
Léčba: Základem léčby je klid na lůžku, léky proti bolesti a nitrožilně podávaná antibiotika. Vzhledem k horšímu průniku antibiotik do tkání páteře je léčba svízelná, trvá týdny až měsíce a používají se v ní kombinace antibiotik. Nelepší-li se stav, může být někdy nutné chirurgické řešení, což však zahrnuje velmi komplikovaný a rizikový zákrok na páteři. Dodejme, že prognóza je nejistá a na spondylodiscitidu mohou pacienti i přes maximální terapii zemřít.
Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.physio-pedia.com