Spondylodiscitida je odborné označení pro infekci obratlů (spondylitida) a meziobratlových plotének (discitida). Je to velmi nepříjemné onemocnění, které není snadno léčitelné a obvykle vyžaduje dlouhou hospitalizaci.

 

Příčiny

Nejčastějšími vyvolavateli jsou stafylokoky, streptokoky a další  bakterie. Infekce se k páteří většinou dostane z jiného místa v těle krevním řečištěm. Může být důsledkem septických stavů a výraznější riziko vzniku spondylodiscitidy je u nemocných s oslabenou imunitou včetně lidí užívajících různá imunosupresiva. Projevy spondylodiscitidy může mít i kostní forma tuberkulózy. Kromě toho může spondylodiscitida vzniknout jako komplikace operací páteře, při kterých došlo k infekci rány. Operace jsou přísně sterilní, ale infekční komplikace nelze nikdy zcela vyloučit.

 

 

Projevy

Nejčastějším místem vzniku zánětu je bederní a hrudní páteř. Spondylodiscitida se projeví prudkou a silnou bolestí zad v místě zánětu, kromě toho bývá přítomna celková nevůle, slabost, únava a vysoká horečka. Dojde-li k podráždění míchy a míšních nervů vycházejících z páteře, mohou se vyskytovat nejrůznější neurologické příznaky (bolesti vystřelující ze zad do trupu nebo do končetin, poruchy citlivosti, poruchy hybnosti, apod.). Nepříjemnou komplikací je vznik místních abscesů (ohraničená ložiska hnisu).

 

 

Diagnostika

Diagnóza je poměrně svízelná, na spondylodiscitidu musíme myslet vždy při silných bolestech zad a výrazně zvýšených parametrech zánětu v krvi (vysoké CRP, zvýšené bílé krvinky). Zánětlivé změny obratlů a plotének se mohou prokázat některou ze zobrazovacích metod jako scintigrafie kostí nebo ideálně magnetická rezonance. Z vlastní zkušenosti musím nicméně varovat, že určitou dobu od začátku příznaků mohou být výsledky těchto vyšetření falešně negativní a žádné zánětlivé změny nejsou nalezeny.

 

 

Léčba

Základem léčby je klid na lůžku, léky proti bolesti a nitrožilně podávaná antibiotika. Vzhledem k horšímu průniku antibiotik do tkání páteře je léčba svízelná, trvá týdny až měsíce a používají se v ní kombinace antibiotik. Nelepší-li se stav, může být někdy nutné chirurgické řešení, což však zahrnuje velmi komplikovaný a rizikový zákrok na páteři. Dodejme, že prognóza je nejistá a na spondylodiscitidu mohou pacienti i přes maximální terapii zemřít.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.physio-pedia.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů