Spiolto Respimat je lék, který bývá předepisován plicními lékaři. Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny tiotropium bromid a olodaterol.

 

Princip: Tiotropium bromid funguje jako parasympatolytikum. To znamená, že blokuje některé receptory pro sloučeninu acetylcholin. Díky tomu v průduškách dochází k uvolnění hladké svaloviny a k jejich roztažení. Olodaterol působí na beta-2-adrenergní receptory hladké svaloviny a pomáhá ji ještě víc uvolnit. Výsledný efekt je kombinací účinku obou sloučenin.

 

Využití: Preparát Spiolto Respimat je určen k udržovací léčbě CHOPN. To znamená, že se lék užívá pravidelně, aby se zabránilo akutnímu zhoršení této choroby. V případě, že k tomuto zhoršení dojde, je vhodné užít jiné preparáty s rychlejším nástupem účinku.

 

Podávání: Spiolto Respimat se vyrábí v podobě inhalačního roztoku, který se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru. Jeden vstřik obsahuje 2,5 mg tiotropium bromidu a 2,5 mg olodaterolu, běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2 vdechy 1x denně. Užívání preparátu bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Spiolto Respimat může způsobit nežádoucí účinky kvůli tomu, že malá část účinné látky se přece jen vstřebá do krve. Může se objevit sucho v ústech, bolesti hlavy, motání hlavy, bušení srdce a zácpa. Podání léku může zhoršit glaukom a u mužů se zvětšenou prostatou může dojít ke zhoršení odtoku moči.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů