Somac Control [somak kontrol] je lék patřící do novější generace skupiny blokátorů protonové pumpy, což jsou účinné léky proti překyselení žaludku. Účinnou látkou je sloučenina pantoprazol.
 
Princip: Pantoprazol blokuje protonovou pumpu v buňkách žaludeční sliznice, která se podílí na sekreci žaludeční kyseliny. Žaludeční kyselina se proto nedostává do žaludku a žaludeční kyselost se snižuje.
 
 
Využití: Somac Control se využívá zejména při pálení žáhy a refluxní chorobě jícnu. Použít lze ovšem i v jiných situacích, kdy chceme utlumit tvorbu žaludeční kyseliny (žaludeční vředy, Zollinger-Ellisonův syndrom, součást léčby žaludeční infekce Helicobacterem Pylori, akutní zánět slinivky břišní apod.).
 
 
Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, který zvažuje konkrétní případ a indikaci. Většinou se podává jedna tableta preparátu Somac Control o síle 20 miligramů denně.
 
 
Nevýhody: Somac Control má minimum vedlejších účinků, někdy se mohou objevit neurčité obtíže jako je plynatost, pocity plnosti a zácpa.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů