Septilen je volně prodejný přípravek, který se užívá při bolestech v krku. Účinnou složkou preparátu je sloučenina adipát aminotridekanu (přesněji tridekanamin-adipát).

 

Princip: Účinná látka má dobrý efekt vůči celé řadě mikroorganizmů včetně bakterií, virů a kvasinek, které způsobují infekce horních cest dýchacích.

 

Využití: Septilen je obvykle užíván při infekcích dutiny ústní a infekcích horních dýchacích cest (zejména záněty hltanu a záněty hrtanu), které jsou spojené s bolestí v krku a s dalšími obtížemi. Septilen se často užívá samostatně, ale lze ho podávat i jako doplněk k antibiotické terapii (například při angíně).

 

Podávání: Septilen se vyrábí v podobě rozpustných pastilek o síle 5 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 pastilka rozpuštěná v ústech při obtížích s maximální denní dávkou 3-4 pastilky. Přípravek je možné užívat i při kojení a v těhotenství, ale i tak je v takovém případě lepší se na užívání zeptat svého gynekologa.

 

Nevýhody: Septilen obvykle nezpůsobuje výrazné obtíže, i když nelze vyloučit podráždění sliznice dutiny ústní nebo vznik alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů