Samsca je lék předepisovaný u některých onemocnění endokrinního systému a u chorob ledvin. Jeho účinnou látkou je sloučenina tolvaptan.

 

Princip: Tolvaptan je látka, která se váže na ledvinové receptory pro antidiuretický hormon (vasopresin), zvyšuje objem tvořené moči a snižuje její hustotu.

 

Využití: Samsca se předepisuje pacientům se zvýšenou sekrecí antidiuretického hormonu. Tento hormon je tvořený v mozku v hypothalamu. Při jeho nadměrné tvorbě se v těle hromadí tekutina a to narušuje vnitřní prostředí organizmu.

 

Podávání: Samsca se vyrábí v podobě tablet o síle 15 a 30 miligramů a obvyklá úvodní dávka pro dospělého člověka je 15 miligramů. Dávka se musí stanovit individuálně a při podávání léku je doporučené monitorovat objem moči a hladiny sérových minerálů. Podávat lék bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Samsca může způsobit řadu nežádoucích účinků včetně nadměrného močení, dehydratace a silného pocitu žízně. Kromě toto byly při užívání léku popisovány trávicí potíže, zvýšení jaterních testů (lék může poškodit játra) a nechutenství.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů