Salozinal je lék, který má velké využití v léčbě střevních zánětů. Jeho účinnou látkou je sloučenina mesalazin, což je chemicky 5-aminosalicylová kyselina.

 

Princip: Mesalazin působí působí ve střevě na zánětem postiženou sliznici, tlumí zánět a účinkuje proti oxidačnímu stresu. Ačkoliv tlumí místní zánětlivé reakce, nezpůsobuje celkové oslabení imunity. Účinná sloučenina se částečně vstřebává do krevního řečiště a vylučuje se ledvinami.

 

Využití: Salozinal se podává v léčbě ulcerózní kolitidy. Lék se vyrábí v podobě čípků, a proto je účinný zejména při izolovaném postižení konečníku. Přípravek se podává jak u akutního vzplanutí nemoci, tak k udržení choroby v klidovém stavu (tzv. udržení remise).

 

Podávání: Salozinal se vyrábí v podobě čípků o síle 500 miligramů a v akutní fázi choroby se aplikuje 1 čípek do konečníku 3x denně. Aplikace léku bez doporučení lékaře je zakázána.

 

Nevýhody: Salozinal běžně nemívá vážné nežádoucí účinky, objevit se mohou různé trávicí obtíže (plynatost, nechutenství, bolesti břicha, zvracení), bolesti hlavy a někdy i alergické reakce. Velmi vzácně může dojít ke zhoršení ledvinných funkcí, poruchám krvetvorby a vazivovatění plic.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů