Respreeza je méně často užívaný lék, který se podává některým pacientům s nedostatkem alfa-1-antitrypsinu. Účinnou složkou přípravku je vysoce čištěný lidský alfa-1-antitrypsin získaný z krevní plazmy dárců.
 
Princip: Alfa-1-antitrypsin přítomný v přípravku je důležitý pro pacient,y kteří trpí geneticky daným nedostatkem této sloučeniny.
 
 
Využití: Respreeza se podává pacientům s některými formami nedostatku alfa-1-antitrypsinu. Onemocnění je geneticky dané a souvisí mimo jiné se zvýšeným rizikem vzniku rozedmy plic a cirhózy jater. Respreeza zpomaluje zejména průběh plicního postižení.
 
 
Podávání: Respreeza se vyrábí v podobě prášku, který se po přidání rozpouštědla změní v roztok určený k nitrožilnímu podání jako infuze. Jedna lahvička obsahuje 1000 miligramů účinné látky a běžná dávka pro dospělého člověka je 60 miligramů léku na kilogram tělesné váhy podaných 1x týdně. Aplikace léku bez doporučení zkušeného lékaře je zakázána.
 
 
Nevýhody: Respreeza obvykle způsobuje méně závažné vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, závratě a trávicí obtíže. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí, z nichž některé mohou být relativně těžké.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů