Repaglinid je lék ze skupiny perorálních antidiabetik, což jsou léky určené k terapii cukrovky. Přesněji řečeno patří lék do podskupiny tzv. glinidů a jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina repaglinid.
 
Princip: Repaglinid působí stimulačně na buňky slinivky břišní a zvyšuje tvorbu a uvolňování inzulinu. Účinek nastupuje obvykle do 30 minut od podání a vede k poklesu koncentrace krevního cukru.
 
 
Využití: Hlavní využití léku je cukrovka 2. typu. Repaglinid není lék první volby a spíše se hodí do kombinace s jinými perorálními antidiabetiky, když jejich efekt nestačí a pacient má stále příliš vysoké glykémie (hladiny cukru v krvi).
 
 
Podávání: Repaglinid se vyrábí v podobě tablet o síle 0.5-2 miligramy. Dávkování plně závisí na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék v žádném případě neměl být užíván. Běžná zahajovací dávka u dospělého člověka je 1 tableta o síle 0.5 miligramu podaná před každým větším jídlem, tato dávka se poté může opatrně navyšovat.
 
 
Nevýhody: Podobně jako u řady jiných léků na cukrovku může i Repaglinid způsobit hypoglykémii. Pokud se to stane, je nutné pod dohledem lékaře snížit dávky podávaných léků. Jinak byly při užívání preparátu pozorovány trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zácpa), zvýšení jaterních testů a vzácně i alergické reakce.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů