Remodulin je méně často podávaný lék, který je určený některým kardiologickým pacientům. Účinnou složkou přípravku je sloučenina treprostinil.

Princip: Treprostinil je synteticky vyráběným derivátem prostacyklinu. Po aplikaci sloučeniny dochází k uvolnění svaloviny v plicních tepnách, což způsobí snížení krevního tlaku v plicním řečišti. Kromě toho treprostinil snižuje shlukování krevních destiček.


Využití: Remodulin je určen pro pacienty, kteří trpí určitými formami plicní hypertenze. Toto nebezpečné onemocnění je spojeno se zvýšením krevního tlaku v plicním řečišti a při neléčené plicní hypertenzi dochází postupně k rozvoji srdečního selhání.


Podávání: Remodulin smí být podáván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, obvykle jde o kardiologa specializujícího se na léčbu plicní hypertenze. Lék se vyrábí v podobě roztoku který se aplikuje podkožně (!) nebo nitrožilně pomocí dávkovače jako velmi pomalá kontinuální infuze.


Nevýhody: Remodulin může způsobit celou řadu nežádoucích účinků a může být potenciálně nebezpečný při kombinaci s řadou léků, což je další důvod, proč je jeho podávání vázáno na zkušené kardiology zabývající se problematikou plicní hypertenze. U uživatelů se mohou objevit nejrůznější trávicí obtíže, alergické reakce, bolesti hlavy, epizody zrudnutí a příliš silného poklesu krevního tlaku.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů