Ralbior je lék patřící mezi kombinované preparáty určené k léčbě vysokého krevního tlaku. Účinnými složkami preparátu jsou sloučeniny ramipril (ACE-Inhibitor) a bisoprolol (beta-blokátor).

 

Princip: Ramipril zasahuje do metabolizmu a blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin. Bisoprolol v organizmu blokuje tzv. beta-receptory pro stresové hormony (jako je např. adrenalin) a tím tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Dochází k poklesu krevního tlaku, ke zpomalení srdeční činnosti a snižuje se riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu. Bisoprolol patří mezi tzv. kardioselektivní beta-blokátory, to zjednodušeně řečeno znamená, že maximum jeho účinku je na beta-receptory v srdci. Účinky obou složek preparátu se kombinují - dochází ke snížení krevního tlaku a zpomalení srdeční frekvence.

 

Využití: Ralbior se využívá v léčbě vysokého krevního tlaku. Podobně jako u jiných kombinovaných preparátů se nehodí k zahájení terapie, ale spíše k pokračování terapie u pacienta, který již uspokojivě zaléčen je a užívá více léků na tlak. Snížením počtu užívaných tabletek do jedné se obvykle výrazně zlepší spolupráce pacientů v pravidelném užívání léku. Díky přítomnosti bisoprololu je lék vhodný pro pacienty, kteří mají stabilní formy ischemické choroby srdeční.

 

Podávání: Ralbior by neměl být užíván bez doporučení lékaře. Preparát se vyrábí ve více typech podle obsahu účinných látek. Nejméně silný typ je 2,5/1,25 miligramů (tj. 2,5 mg ramiprilu a 1,25 mg bisoprololu) a nejsilnější typ je 10/10 (tj. 10 mg ramiprilu a 10 mg bisoprololu). Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně, přičemž se terapie obvykle zahajuje slabšími formami léku.

 

Nevýhody: Nežádoucí účinky preparátu zahrnují nežádoucí účinky obou použitých látek (viz příslušné texty o daných lékových skupinách). Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Ramipril může vyvolat suchý kašel a obecně má efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšuje, a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Bisoprolol může způsobit přílišné zpomalení srdeční frekvence (tzv. bradykardii) s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání beta-blokátoru s látkami jako je verapamil (např. léky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (např. lék Diacordin), proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma, chronická bronchitida a CHOPN, snížení libida a různé trávicí obtíže. Podávání preparátu Ralbior v těhotenství a u kojících žen se důrazně nedoporučuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů